Hundreds of Pittsburghers were downtown Saturday for the annual St. Patrick’s Day parade.

And organizers have announced the winners of this year’s awards:

READ MORE: West Virginia Governor Jim Justice To Wait On Outcome Of Anti-School Mask Mandate Bill

The Grand Marshall Award: Cleaveland/Price Inc. (Best Overall Entry)

The County Executive’s Award: South Fayette “Little Green Machine” Marching Band (Best School Band from Allegheny County)

The Mayor’s Award: Allderdice High School Marching Band (Best School Band from Pittsburgh)

The Bishop’s Award: Seton LaSalle Catholic High School “Rebel” Marching Band (Best Catholic High School Band)

The Jack Gavin Award: Serra Catholic High School Marching Band (Best Overall New Entry)

The Sara Madigan Award: Bell School of Irish Dance (Best Overall Irish Entry)

The Thomas L. Fagan Award: 116th Pennsylvania Volunteer Infantry-Company I (Best Marching Unit)

The Mary Long Award: LAOH Maud Gonne Division #32 – Carnegie (Best Marching Irish Women)

The Robert W. Kennedy Award: Knights of Equity (Best Marching Irish Men)

The Thomas J. Donohue Award (Best Pipe Band)
Winner: Greater Pittsburgh Police Emerald Society Pipes and Drums
Runner Up: Edinboro University of Pennsylvania Pipes and Drums

The John J. McEvoy Award (Best Junior Irish Dancers)
Winner: Burke Conroy School of Irish Dance
Runner Up: Shovlin Academy of Irish Dance

READ MORE: Zoning Board Ruling Advances Plans For Downtown Pittsburgh Target Store

Best Senior Irish Dancers
Winner: Burke Conroy School of Irish Dance
Runner Up: Shovlin Academy of Irish Dance

Best Drum Major: Seton LaSalle Catholic High School “Rebel” Marching Band

Best Senior Band: Mon Valley AOH Division #1 (Non-School Related)

Best Senior Non-Irish Marching Women
Winner: Catholic Sisters of Western PA
Runner Up: Pittsburgh Passion Women’s Football

Best Senior Non-Irish Marching Men
Winner: The Three Rivers Buccaneers
Runner Up: Rebel Legion

Best Drill Team
Winner: Steel City Angels
Runner Up: Technique by Toni

Specialty Groups

Best Musical Group
Winner: C Street Brass
Runner Up: Pittsburgh Steeline

Best Animal Group
Winner: Victory Bible Chapel and Stables
Runner Up: Mr. O’s

The Judges’ Awards

Best Commercial Float
Winner: Wells Fargo Stage Coach
Runner Up: Mullaney’s Harp and Fiddle

MORE NEWS: Child, 2 Adults Killed In Ohio House Fire

Best Non-Commercial Float
Winner: Steel City Fins The Pittsburgh Parrothead Club
Runner Up: Pennsylvania’s Little Miss Citrus